×
Godziny otwarcia w święta majowe: 8 maja ZAMKNIĘTE

Od szkicu do buta

Nowości, Trendy

21. listopada 2018 | 0 komentarzy

Czeska marka Gravity Snowboards zdecydowała się zrenowować kolekcję butów snowboardowych na nadchodzący sezon. Wynikiem jest komplnety redesign modeli Manual, Sage, Auradwa kompletnie nowe modele. 

Marka Gravity Snowboards oferuje snowboardzistom różne sposoby sznurowania butów. Oprócz klasycznych sznurówek i systemów sznurowania przy pomocy linki stalowej Atop, buty można sznurować też przy pomocy genialnego systemu Fast Lace. Ten pozwala na oddzielne sznurowanie przedniej i tylnej części buta.

Tworząc kolekcję butów snowboardowych musisz podjąć decyzję, który system sznurowania zastosujesz w wypadku poszczególnych modeli. Choć w ubiegłych sezonach klasyczne sznurówki można było spotkać u modeli najwyższej klasy Manual Sage, to w tym sezonie znajdziesz ich już tylko u podstawowych butów Void Bliss. Modele średniej klasy (Recon Aura) wyposażone będą w system Fast LaceAtop.

Dokumentacja produkcji musi zawierać wszystkie informacje o zastosowanych materiałach, kolorach i innych elementach (np. skórzanych logach, etykietach, nadrukach). Poprzedza ją szkic sylwetki i kroju buta. To jest najswobodniejszy moment pracy designera, nie ogranicza go nic prócz jego fantazji i oczywiście zasad funkcjonowania butów snowboardowych.

W kolejnym kroku wybrany szkic przerysuje sę w komputerze i zaczyna się designowa zabawa z kolorami i materiami. Teraz designer już nie ma takiej swoboty, ponieważ nie wszystkie materiały dostępne są w dowolnych kolorach.

Kolejnym elementem ograniczającym designera są oczekiwania klientów, ważne jest by produkt spodobał się jak najszerszej publiczności - w końcu nie chodzi o sztukę, ale o produkt komercyjny. Gotowy but musi także współgrać z innymi elementami sprzętu snowboardowego z danej kolekcji, czyli z snowboardem i wiązaniami.

Designer nie ogranicza się tylko do wyglądu i funkcyjności. Komfort butów snowboardowych w wielkiej części zależy też od buta wewnętrznego i wkładki. Funkcją buta wewnętrznego jest doskonała fiksacja nogi, zwłaszcza w okolicach kostki, by noga się nie poruszała, ale też nie cierpiała. Wkładka pod stopą ma za zadanie amortyzację wstrząsów podczas lądowania i izolację cieplną. Oba elementy dają duże pole do popisu dla designerów.

Kiedy dokumentacja produkcyjna każdego modelu jest już gotowa, zostaje wysłana do producenta. On szczegółowo ją zbada i rozpoczyna się seria uwag i poprawek dotyczących technologii i materiałów.

Potem nadchodzi najbardziej ekscytujący dzień dla designera; dostawa próbki z nowej kolekcji. Każdy model porównuje się z pierwowzorem i dorabia się ostatnie zmiany i poprawki. Dopasowywują się odcienie kolorów, bo nie zawsze pasują ze sobą kolory etykiet, nadruku, materiałów i innych elementów. Czasami trzeba przerobić krój lub umiejscowienie niektórych elementów.

Testowe buty sprawdzane są prosto na stoku pod kątem wytrzymałości zastosowanych materiałów i ich odporności na wilgoć i zadrapania. Na podstawie testów powstaje końcowa dokumentacja produkcyjna według której wyprodukowana zostanie cała kolekcja. Jeżeli wprowadzone poprawki były bardzo wyraźne, to firma poprosi o kolejne buty testowe.

Klient otrzymuje tylko taki produkt, który producent uważa za doskonały pod względem funkcji i designu.

Następne wpisy z kategorii Nowości, Trendy

Kalendarz wydarzeń

Szczegółowy kalendarz »

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

lub

Rejestracja

Język